31.10.2023

odręczny zapis zwrotu adresatywnego

Szanowni Państwo, chciałabym dowiedzieć się czy w oficjalnych pismach sporządzanych za pomocą edytora tekstów, a kierowanych do osób piastujących wysokie stanowiska, np. do rektora uczelni czy dyrektora instytucji, można stosować wpisany odręcznie zwrot grzecznościowy do adresata? Jedni twierdzą, że jest to w dobrym tonie i podkreśla wysoką pozycję adresata. Inni zaś są zdania, że jest to nieprofesjonalne. Ciekawi mnie Państwa opinia na ten temat.

Jagoda

Szanowna Pani,

jest to zwyczaj bardzo elegancki, dobrze zakorzeniony w polskiej tradycji piśmienniczej, świadczący o szczególnej staranności piszącego. Przekładając znaczenie tego zwyczaju na język etykiety, można powiedzieć, że odręczny dopisek (czy to zwrotu adresatywnego, czy formuły pożegnalnej typu Łączę wyrazy głębokiego szacunku) niesie sens: 'jesteś dla mnie tak ważny, że wkładam szczególny wysiłek, pisząc do ciebie; nie traktuję cię jak innych, tylko indywidualnie; nie korzystam z maszynowego szablonu, tylko umieszczam dopisek odręczny, który podkreśla osobisty przekaz'.

Dodam, że dopiski odręczne przyjęło się sporządzać piórem (nie długopisem), atramentem niebieskim (nie czarnym, nie zielonym itd.).

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia