Czy poprawne są formy typu piąci, szóści? Trudno mi to rozstrzygnąć na podstawie źródeł, bo słyszałam wypowiedź językoznawcy, który uznał, że zdania Polacy byli na mecie piąci są poprawne, ale w Nowym słowniku poprawnej polszczyzny znalazłam inną opinię. W haśle Liczebniki porządkowe czytamy: „nie istnieją liczebniki porządkowe piąci, szóści, siódmi itd.”. Jak zrozumieć tę rozbieżność?
E.P.
Szanowna Pani,
formy piąci, szóści, siódmi, ósmi, a nawet jedenaści, dwunaści, dwudzieści, siedemdziesiąci są formalnie poprawne. Mogą się wydawać nienaturalne, ale to dlatego, że używa się ich raczej rzadko. Zastępuje się je zwykle konstrukcjami opisowymi, na przykład: Zajęliśmy piąte miejsce, mimo że takie omowne wyrażenia są mniej ekonomiczne.
W źródłach normatywnych rzeczywiście można się natknąć na rozbieżne rozstrzygnięcia dotyczące omawianych form. Opinia Hanny Jadackiej – autorki wspomnianego przez Panią hasła problemowego poświęconego liczebnikom – wynika zapewne z tego, że postaci piąci, szóści nie są bardzo rozpowszechnione w tekstach. Jednak warto zaznaczyć, że w późniejszym wydaniu przywołanego przez Panią źródła (Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny) formy te zyskały aprobatę normatywną.
Z wyrazami szacunku
Barbara Pędzich