25.05.2022

wesele w stylu Great Gadsby

Szanowni Państwo,

dostałam zaproszenie na ślub i wesele z dopiskiem: "Wesele jest w stylu Great Gadsby, zachęcamy do posiadania dodatków nawiązujących do filmu lub lat 20". Czy sformułowanie "w stylu Great Gadsby" jest poprawne? Czy raczej powinno być zastąpione "w stylu Wielkiego Gatsby'ego"? O ile oczywiście chodzi o bohatera powieści "Wielki Gatsby" Francisa Scott Fitzgeralda.

Kamila

Szanowna Pani,

po pierwsze, jeśli zaproszenie zawierało formę Gadsby, to znaczy, że było obarczone błędem ortograficznym, poprawny bowiem zapis to Gatsby niezależnie od tego, czy posługujemy się konstrukcją anglojęzyczną (Great Gatsby) czy przetłumaczoną (Wielki Gatsby).

Po drugie, użycie określenia anglojęzycznego błędem jako takim nie jest, wprowadza natomiast różnicę stylistyczną, (być może zamierzoną) manierę. Możemy sobie wyobrazić na przykład przyjęcie w stylu Gwiezdnych Wojen i przyjęcie w stylu Star Wars – to drugie określenie ma wytworzyć aurę światowości, niecodzienności, egzotyki (w opozycji do przyswojonych – i oswojonych – Gwiezdnych Wojen). Być może podobny cel przyświecał twórcom zaproszenia, które Pani dostała.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia