Szanowni Państwo, mam znajomych z miejscowości Jabłonna (wieś obok Warszawy). Znalazłem sprzeczne informacje w odmianie tej nazwy. Stąd też prośba, czy mogliby Państwo podać jaka jest poprawna odmiana przez przypadki nazwy "Jabłonna". Czy ktoś pochodzi z Jabłonna, czy z Jabłonnej? Jak nazywa się mieszkaniec, mieszkanka tejże miejscowości? I jak nazwiemy fachowca z tej miejscowości, gdzie np. kowal z Warszawy to inaczej warszawski kowal, to z Jabłonna/Jabłonnej jak nazwiemy?
Michał
Szanowny Panie,
zgodnie z aktualnym wykazem urzędowych nazw miejscowości i ich części (z 2019 r.) – w Polsce jest trzynaście miejscowości o nazwie Jabłonna i jedna część miasta (Otwocka), która tak się nazywa. Oprócz tego mamy Jabłonnę Pierwszą, Jabłonnę Drugą, Jabłonnę Lacką, Jabłonnę Średnią, Jabłonnę-Górki i Jabłonnę-Majątek. Spośród tych dwudziestu miejsc dziewięć leży w województwie mazowieckim. Jedna z tych dziewięciu nazw mazowieckich (wieś w powiecie białobrzeskim) oraz dwie z województwa łódzkiego mają odmianę przymiotnikową: nazwa Jabłonna zachowuje się fleksyjnie tak jak na przykład wyraz piękna. Wszystkie pozostałe Jabłonny odmieniają się rzeczownikowo, tzn. tak samo jak na przykład wyrazy wanna albo panna:
M. oto Jabłonna (wanna, panna)
D. jadę do Jabłonny (wanny, panny)
C. przyglądam się Jabłonnie (wannie, pannie)
B. lubię Jabłonnę (wannę, pannę)
N. interesuję się Jabłonną (wanną, panną)
Ms. mieszkam w Jabłonnie (myślę o wannie, pannie)
W. o, moja Jabłonno! (wanno!, panno!)
Według tego samego źródła przymiotnik od większości Jabłonn to jabłoński (od trzech – dwóch łódzkich i jednej wielkopolskiej – jabłonieński), a nazw mieszkańców – zgodnie z Wielkim słownikiem poprawnej polszczyzny – nie tworzy się.
Łączę wyrazy szacunku
Agata Hącia