06.03.2025

nie ma Piera Giorgia Frassatiego

Dzień dobry. Proszę o odmianę przez przypadki imienia i nazwiska "Pier Giorgio Frassati". Chodzi mi głównie o wyraz "Pier" – podejrzewam, że powinno się go odmieniać, ale w żadnym artykule nie znalazłam formy "Piera, Pierze, Pierowi itd.".

Czytaj dalej >>

18.02.2025

jak odmieniać imię Joe?

Jak powinno odmieniać się imiona typy Joe? Czy znajduje tutaj zastosowanie zasada ta sama jak przy nazwisku Crusoe i imię Joe (lub inne kończące się na -oe) jest nieodmienne, czy raczej będzie to Joem, Joego, itp.? Dziękuję i pozdrawiam.

Czytaj dalej >>

16.11.2024

przybrać imię

Dzień dobry, Pytanie: jaka forma odmiany jest poprawna: "przybrał imię Franciszek" czy "przybrał imię Franciszka"?

Czytaj dalej >>

28.10.2024

odmiana imienia Abe

Jak odmienić angielskie imię Abe? Czy podobnie jak Dante, tzn. Abego, Abemu, Abem itd.?

Czytaj dalej >>

28.10.2024

odmiana imion żeńskich

Dzień dobry, będę wdzięczna za wskazanie poprawnej odmiany przez przypadki zdrobnienia imienia Sofia tj. Sofi. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Czytaj dalej >>

28.10.2024

odmiana imion i nazwisk francuskich

Dzień dobry, jak należałoby odmienić imię i nazwisko francuskiego kolarza, który nazywa się Marc Madiot?

Czytaj dalej >>

28.10.2024

Lenard i Lenart

Dzień dobry. Zapytanie dotyczy imienia, które zamierzam nadać synowi. Brzmi ono Lenart / Lenard. Tu pojawia się problem. W mianowniku bardziej podoba mi się wersja pierwsza, natomiast w dalszej odmianie przez przypadki bardziej naturalnie brzmi dla mnie druga (np. kogo...

Czytaj dalej >>

07.07.2024

odmiana imienia Dereck

Dzień dobry, mam kolegę zza oceanu o imieniu Dereck (czytamy oczywiście "Derek"). Jak odmienia się to imię, jak polski "Darek"? Czy zostawiamy niezmienne to "e", tzn. Derecka, z Dereckiem?

Czytaj dalej >>

02.07.2024

Droga Grażo!

Dzień dobry, Chciałabym dowiedzieć się, jak należy poprawnie deklinować zdrobnienie imienia Grażyna - GRAŻA. Usłyszałam, że formą wołacza zdrobnienia 'Graża', jest 'Grażu!'. Zasada odmiany miałaby opierać się na analogii wobec odmiany zdrobnienia imienia Małgorzata: 'Gosia' - 'Gosiu!' Czy jest to...

Czytaj dalej >>

20.05.2024

spolszczanie nazw zapożyczonych

Szanowni Państwo Czy byłaby możliwość, aby imina rzymskie z podwójna literą obowiązkowo zapisywać właśnie z nią np. Agryppina a nie Agrypina Gallien nie Gallien Agryppa a nie Agrypa? byłoby to bliższe oryginałowi łacińskiemu.

Czytaj dalej >>