29.03.2025

Księże Małe

Dzień dobry, ciekawi mnie odmiana nazwy wrocławskiego osiedla “Księże Małe”. W dokumentach czy na plakatach nazwę “Księże” odmienia się jako rzeczownik w liczbie pojedynczej (“widzimy się na Księżu”, nie “na Księżach). Z czego to wynika? Pozdrawiam z Wrocławia!

Czytaj dalej >>

18.03.2025

z Kozłem czy z Koziołem?

Jak się odmieniają nazwiska Kozioł i Świder? Chcę się spotkać z Kozłem czy Koziołem? Chcę się spotkać ze Świdrem czy Świderem?

Czytaj dalej >>

12.03.2025

Ходачек

Szanowni Państwo, jak należy odmienić nazwisko ukraińskie pochodzenia polskiego, mianowicie Ходачек (transliteracja: Khodachek)? Khodacheka czy Khodachka?

Czytaj dalej >>

09.03.2025

zdania z podmiotem szeregowym i inne sprawy gramatyczne

Dzień dobry, w poniższym przykładach są podmioty zbiorowe – czy zastosowane części mowy/zdania nie są błędne? 1. Studentowi albo osobie przyjętej na studia będącemu żołnierzem zawodowym, który podjął studia na podstawie skierowania przez właściwy organ wojskowy i otrzymał pomoc w...

Czytaj dalej >>

09.03.2025

niepohamowany

Niepohamowany - to słowo określane w słownikach jako przymiotnik. Dlaczego nie jako imiesłów przymiotnikowy bierny? Niepohamowany to taki, który nie da się pohamować. Jest to zatem formą czasownika.

Czytaj dalej >>

06.03.2025

nie ma Piera Giorgia Frassatiego

Dzień dobry. Proszę o odmianę przez przypadki imienia i nazwiska "Pier Giorgio Frassati". Chodzi mi głównie o wyraz "Pier" – podejrzewam, że powinno się go odmieniać, ale w żadnym artykule nie znalazłam formy "Piera, Pierze, Pierowi itd.".

Czytaj dalej >>

06.03.2025

óśmi

Dzisiaj na lekcji języka polskiego pani zadała nam pytanie, jak powiedzieć że na mecie byliśmy (8) szukałam wszędzie ale nigdzie nie znalazłam odpowiedzi proszę o pomoc.

Czytaj dalej >>

24.02.2025

przędzone i przędzione

Czy poprawna jest forma przędzone czy przędzione (chodzi o imiesłów od czasownika "prząść")?

Czytaj dalej >>

24.02.2025

przypędzać

Szanowni Państwo, Proszę o Państwa opinię w sprawie poprawności językowej hasła reklamowego sieci Aldi umieszczonego na billboardach oraz widniejącego na stronie internetowej firmy. Hasło to głosi: "Tu przypędzam, bo oszczędzam!". Przyznam, że jestem szczególnie zdumiona użyciem wyrazu "przypędzam". Dziękuję. Z...

Czytaj dalej >>

20.02.2025

dwóch

Czy w przysłowiu "Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta" liczebnik "dwóch" występuje w dopełniaczu, czy w bierniku?

Czytaj dalej >>